Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Valutne diskusije u centru pažnje samita G-20 u Seulu
Hronika

Glas Rusije: Valutne diskusije u centru pažnje samita G-20 u Seulu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 09. novembar 2010.

Složena finansijska situacija i kao posledica opasnost od valutnih ratova – glavne su teme samita Velike dvadesetorice (G-20) u Seulu. U centru pažnje su mere za stabilizaciju ekonomije.

Na razgovor o valutnim ratovima navode odluke pojedinih zemalja o merama za izlazak nacionalne ekonomije iz krize. Još prošle godine ministri finansija dvadeset zemalja dogovorili su se da ne dopuštaju manipulaciju nacionalnim valutama kada snižavajući kurs mogu da se dobiju prednosti na spoljnim tržištima i u očima međunarodnih investitora. Liderima zemalja učesnica samita G-20 predstoji da provere kako se ispunjavaju obećanja data na prethodnim samitima, rekao je pomoćnik predsednika Rusije Dmitrija Medvedeva Arkadij Dvorkovič na brifingu uoči samita Velike dvadesetorice koji će biti održan 11-12. novembra u prestonici Koreje, Seulu.

Razgovor o današnjem stanju valutnih tržišta može da se pretvori u razmatranje perspektiva razvoja svetskog valutnog sistema u celini. Upravo ovo pitanje planira da iznese na razmatranje Francuska – naredni predsedavajući Dvadesetorice. Druga važna tema u razgovoru o stabilnosti svetske ekonomije biće reafirmisanje međunarodnih finansijskih organizacija, između ostalog raspodele kvota u MMF. Ranije su se ministri finansija G-20 dogovorili o osvnovnim ciframa i prilazima u raspodeli kvota u MMF.

Preraspodela kvota u MMF između razvijenih i zemalja u razvoju razmatra se tokom poslednjih nekoliko godina. Prošle godine zemlje G-20 dogovorile su se da predaju 5% glasova u MMF zemljama sa privredom u razvoju. Statut MMF jasno određuje razmenu članarine svake zemlje. U zavisnosti od nje izračunavaju se obimi kredita, na koje ova zemlja može da računa. Zemlje u razvoju su zainteresovane za veće učešće, kako bi dobile više uticaja na svetske finansije. Najveći broj glasova imaju SAD, Japan, Nemačka, Francuska i Velika Britanija.

Rusiji ne odgovara u punoj meri nova raspodela kvota. Ali ipak, po mišljenju Dvorkoviča, naša zemlja je sklona da vidi pozitivnu dinamiku:

„Mada mi nismo sasvim zadovoljni rezultatima, samo po sebi donošenje odluka je važnije od desetog dela procenta, istakao je pomoćnik predsednika RF. Ipak nastavljamo na insistiramo na reviziji same formule po kojoj se vrši raspodela kvota u naredne dve godine. Sada formula nije razmatrana, već je prosto bila izvedena korekcija visine kvota. Smatramo da u većoj meri treba da se uzimaju u obzir faktori kao što je obim unutrašnjeg bruto proizvoda zemlje prema paritetu kupovne moći. To će omogućiti da se u većoj meri uzmu u obzir interesi zemalja u razvoju. To može biti učinjeno do 2013.“

Rusija će insistirati na drugoj tački u reformi međunarodnih finansijskih organizacija. To je procedura izbora predsednika MMF i Svetske banke.

Već je razmatrano pitanje da ovi izbori treba da protiču na osnovu otvorene konkurencije, bez vezivanja za nacionalnu pripadnost kandidata. Za sada takvo strogo rešenje u MMF i Svetskoj banci nije doneto. Predsednik Rusije, sa svoje strane, prilično će strogo govoriti o otme da treba pratiti označena obećanja i vršiti izbore rukovodilaca isključivo po profesionalnim svojstvima.

Pored toga, lideri G-20 će na samitu razgovarati o podršci siromašnim zemljama, energetskim tržištima i tržištima rada, kao i o aktuelnim klimatskim problemima uoči konferencije u Kankunu.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner